image2 image1

AKTUALNOŚCI

Dwa Koncerty pasyjne


Wykonawcy:
Cantores Minores Wratislavienses
Piotr Karpeta - dyrygent

Miejsce / Czas:
Wrocław / Kościół św. Antoniego z Padwy / Dzielnica Czterech Świątyń / ul. św. Antoniego 30
8 kwietnia 2022, Piątek, godz. 19.00

Wrocław / Kościół św. Maurycego / Przedmieście Oławskie / ul. Traugutta 36
9 kwietnia 2022, Sobota, godz. 19.30

Wstęp wolny!


Od setek lat misterium męki Pańskiej było inspiracją dla rzeźbiarzy, pisarzy i kompozytorów. Stanowiło dla nich formę najwyższego artystycznego spełnienia. Ukoronowanie artystycznej drogi, niezacieralny znak, swoiste credo artystycznego życia. Motyw pasyjny stał się niewątpliwie przyczynkiem do powstania najpiękniejszych, najbardziej przejmujących w swej treści, konstrukcji i wymowie dzieł muzycznych. Bez względu na rozmiar czy budowę, utwory te poruszają najczulsze struny naszych serc i dusz. Stają się formą muzycznego oczyszczenia, która pozwala dotknąć mistycznego wymiaru zagadnienia jakim jest triumf życia na śmiercią. Motywem przejścia i przemiany, który daje nadzieję na nieśmiertelność duszy.
Utwory pasyjne możemy znaleźć w całym przekroju czasowym historii muzyki. Od prostych form motetowych, aż po najbardziej rozbudowane Pasje i msze żałobne, czyli Requiem. Od średniowiecznych chorałów, po monumentalną Pasję według św. Łukasza skomponowaną przez Krzysztofa Pendereckiego.
Na najbliższych koncertach pasyjnych chór Cantores Minores Wratislavienses wykona dla Państwa dzieła pasyjne głównie z okresu renesansu i baroku. Czas ten obfitował w najbardziej znane i poruszające do głębi kompozycje traktujące o męczeńskiej śmierci Chrystusa. Wystarczy wymienić "Popule meus" da Vittori, słynne "Miserere" Allegriego, czy przeszywający bólem i pięknem "Crucifixus" A. Lottiego.
Wyruszmy w tę mistyczną, pełną nastrojowości, przepełnioną nadzieją i wzruszeniami podróż do wnętrza naszych dusz i sumień. Tak bardzo potrzebną w tych niełatwych czasach.