image2 image1

NAJBLIŻSZE KONCERTY

II II MIEJSCE NA MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE MUZYKI CERKIEWNEJ "HAJNÓWKA"

Graduał Wiślicki

Księgi graduałów to jeden z działów kodeksów liturgicznych zawierających teksty śpiewane w ciągu całego roku liturgicznego. Graduały polskie dzieli się najczęściej na zakonne i diecezjalne - w zależności od miejsca powstania. Najcenniejszym oraz najstarszym z zachowanych graduałów diecezjalnych jest Graduał Wiślicki.
Powstał on w 1300 roku w skryptorium katedry wawelskiej. W połowie XV wieku Jan Długosz prowadzący wówczas w Wiślicy edukację synów króla Kazimierza Jagiellończyka przeniósł go do miejscowej kolegiaty. Obecnie Graduał Wiślicki znajduje się w bibliotece Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, gdzie trafił po dokonanej konserwacji pod koniec XX wieku.
Graduał Wiślicki obfituje w specyficzne polskie utwory ściśle związane z unikatowym polskim rytuałem katedry wawelskiej.
W dniach 6, 7 i 8 sierpnia 2015 roku z inicjatywy Marcina Majewskiego i Jana Tarnawskiego w klasztorze Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu doszło do nagrania płyty zespołu wokalnego Stoltzer Ensemble z gościnnym udziałem Roberta Pożarskiego- współautora opracowania muzycznego Graduału Wiślickiego oraz Agnieszki Kowalczyk –Krzysiek i Łukasza Mazura. W dniu 9 października 2016 roku doszło do wykonania Graduału Wiślickiego w miejscu gdzie go słuchano przed wiekami tj. w Wiślicy.


Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wstęp wolny.