image2 image1

AKTUALNOŚCI

Guillaume de Machaut - Messe de Notre Dame

Koncert Guillaume de Mauchaut – Mese de Nostre Dame oraz Miłość i Melancholia to kolejna wyjątkowa propozycja Wrocławskich Kameralistów.

 

Twórczość Guillaume de Machaut, w doskonały sposób wiążąca poezję i muzykę, jest niewątpliwym ideałem średniowiecznej liryki świeckiej w XIV wieku. Z jednej strony, na gruncie poezji Machaut dokonał ukoronowania rycerskiego ideału miłości dwornej, arystokratycznych cnót honoru i wierności oraz miłości, rozumianej nie tylko jako rozkosz, ale przede wszystkim próba. Dominujące tu uczucia to rezygnacja i melancholia. Z drugiej, muzycznej strony, Machaut stał się najważniejszą postacią epoki, doprowadzając do szczytu formy polifoniczne.Formy motetowe zastosował kompozytor także w swym najważniejszym dziele religijnym Messe de Nostre Dame w częściach Kyrie, Sanctus, Agnus Dei oraz Ite missa est.Messe de Nostre Dame jest jednym z najwcześniejszych przykładów kompozycyjnie integralnych form cyklicznych obejmujących całe ordinarium missae wraz z Ite missa est. Utwór ten jest dziś uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć muzyki epoki średniowiecza.

Na  wieczór z wyjątkową muzyką epoki średniowiecza zapraszamy do wrocławskiego Ratusza w sobotę 29.10.2016 r. o godz. 18.00

 

Wstęp wolny.                                                     

Zapraszamy serdecznie!