image2 image1

NAJBLIŻSZE KONCERTY

MISSA PRO MUNDI

Obejrzyj koncert online:

      Pojedynek mistrzów epoki Ars NovaCzęść pierwsza cyklu
Zestawienie dwóch wybitnych kompozytorów Guillaume de Machaut oraz Mikołaja z Radomia. Podczas koncertu zabrzmi znana, choć często tylko z nazwy, Missa Notre Dame oraz trzy pary mszalne Gloria i Credo Mikołaja z Radomia, jako przykład kontynuacji najlepszych wzorców zachodniej myśli muzycznej XIV i XV wieku.


data realizacji wydarzenia 27-30.10.2021
Klasztor Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach

wykonawcy:
Zespół muzyki dawnej ,,Ars Cantus"
Monika Wieczorkowska - śpiew
Aleksandra Joanna Hanus - śpiew
Radosław Pachołek - śpiew
Maciej Gocman - śpiew
Piotr Karpeta - śpiew
Robert Pożarski - kantor
Ewa Prawucka - pozytyw organowy
Agnieszka Obst-Chwała - fidel
Fryderyk Mizerski - puzon
Tomasz Dobrzański - flety, citola, kierownictwo artystyczne

program:
Guillaume de Machaut (1300-1377) - Missa Notre Dame
Mikołaj z Radomia (1400?-1450?) - trzy pary Gloria i Credo, Alleluja
Projekt Missa pro Mundi, stworzony przez Wrocławskich Kameralistów, jest w swoim założeniu cyklem koncertów w formule online, podczas których pragniemy ukazać szerokiej gamie odbiorców piękno, ponadczasowość, uniwersalizm oraz inne wartości niesione przez gatunek muzyczny, jakim jest Msza. Od najstarszych zabytków muzycznych takich jak Graduał Wiślicki oraz Missa Notre Dame, aż po współczesną formę gatunku reprezentowaną przez kompozycje Józefa Świdra i Rafała Augustyna.
Każda z części jest pomyślana jako prezentacja stylu muzycznego oraz techniki wykonawczej danej epoki. Ukazuje różnorodność form, technik wykonawczych oraz składów, w jakich Msze były wykonywane. Prezentuje Mszę jako utwór w odmiennych obrządkach wyznaniowych. Przedstawia wybitne, choć często mało znane utwory. Zestawienie ze sobą różnych kompozytorów daje szanse porównania i konfrontacji odmiennych koncepcji twórczych oraz technik komponowania.
Każdy koncert opatrzony jest wstępem oraz omówieniem poszczególnych kompozycji.
W ramach projektu wykorzystamy najciekawsze i najkorzystniejsze akustycznie świątynie Polski - każdy z koncertów jest także sposobnością do ich prezentacji.