image2 image1

Skarby Kodeksu Wrocławskiego - projekt Missa pro Mundi



Część czwarta cyklu

Prezentacja wyjątkowych, nieznanych szerszej publiczności utworów sakralnych z unikatowego zbioru muzycznego, jakim jest niewątpliwie XV-wieczny Kodeks Wrocławski. Na szczególną atencję zasługuje Missa Anonima, będącej najbardziej fascynującym utworem kodeksu, prezentującym doskonałe wykorzystanie technik komponowania tamtego okresu.

Czytaj więcej...

Chorał i motet - projekt Missa pro Mundi



Część trzecia cyklu

W programie koncertu zostaną wykonane części mszalne z Graduału Wiślickiego, Thomasa Stoltzera (Missa Duplex, Magnificat). Wymienione kompozycje to najwcześniejsze zabytki muzyki sakralnej, począwszy od ok. 1300 roku. Od chorału gregoriańskiego, po pierwsze opracowania wielogłosowe Mszy i Hymnów dokonane przez Thomasa Stoltzera, kapelmistrza Katedry Wrocławskiej w XV-wieku.

Czytaj więcej...

Msza i chorał protestancki




Część druga cyklu
Koncert poświęcony muzyce sakralnej dla obrządku ewangelickiego. Centralnym punktem koncertu będzie wykonanie Missa a 8 Michaela Praetoriusa, dzieło równie piękne co mało znane i rzadko goszczące w programach koncertowych. Msza będzie idealnym przykładem polichóralności oraz swego rodzaju powściągliwości wyrazowej w utworach protestanckich. W programie znajdą się również organowe i wokalne opracowania chorałów protestanckich z XVI i XVII wieku, które stanowią bardzo istotną część liturgii protestanckiej.

Czytaj więcej...

Missa pro Mundi w roku 2022


Z radością informujemy, że realizowany przez naszą instytucję projekt Missa pro Mundi spotkał się z uznaniem MKiDN i uzyskał dofinansowanie także w bieżącym roku – w ramach programu Muzyka, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. W tym roku powstaną trzy kolejne ciekawe koncepcyjnie i z atrakcyjną formą prezentacji koncerty w formule online. Dwie pierwsze odsłony projektu przybliżającego Mszę jako gatunek muzyczny od X w. do dnia dzisiejszego spotkały się z Państwa dużym zainteresowaniem. Osoby, które jeszcze nie miały okazji zobaczyć ich na platformie YouTube lub na antenie TVP3 Wrocław zachęcamy do zapoznania się z nimi na naszym kanale Youtube.

Pojedynek mistrzów epoki Ars Nova



Część pierwsza cyklu
Zestawienie dwóch wybitnych kompozytorów Guillaume de Machaut oraz Mikołaja z Radomia. Podczas koncertu zabrzmi znana, choć często tylko z nazwy, Missa Notre Dame oraz trzy pary mszalne Gloria i Credo Mikołaja z Radomia, jako przykład kontynuacji najlepszych wzorców zachodniej myśli muzycznej XIV i XV wieku.

Czytaj więcej...

Więcej artykułów…

  1. Missa pro Mundi