image2 image1

Chorał i motet - projekt Missa pro MundiCzęść trzecia cyklu

W programie koncertu zostaną wykonane części mszalne z Graduału Wiślickiego, Thomasa Stoltzera (Missa Duplex, Magnificat). Wymienione kompozycje to najwcześniejsze zabytki muzyki sakralnej, począwszy od ok. 1300 roku. Od chorału gregoriańskiego, po pierwsze opracowania wielogłosowe Mszy i Hymnów dokonane przez Thomasa Stoltzera, kapelmistrza Katedry Wrocławskiej w XV-wieku.

Czytaj więcej...

Missa pro Mundi w roku 2022


Z radością informujemy, że realizowany przez naszą instytucję projekt Missa pro Mundi spotkał się z uznaniem MKiDN i uzyskał dofinansowanie także w bieżącym roku – w ramach programu Muzyka, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. W tym roku powstaną trzy kolejne ciekawe koncepcyjnie i z atrakcyjną formą prezentacji koncerty w formule online. Dwie pierwsze odsłony projektu przybliżającego Mszę jako gatunek muzyczny od X w. do dnia dzisiejszego spotkały się z Państwa dużym zainteresowaniem. Osoby, które jeszcze nie miały okazji zobaczyć ich na platformie YouTube lub na antenie TVP3 Wrocław zachęcamy do zapoznania się z nimi na naszym kanale Youtube.

Pojedynek mistrzów epoki Ars NovaCzęść pierwsza cyklu
Zestawienie dwóch wybitnych kompozytorów Guillaume de Machaut oraz Mikołaja z Radomia. Podczas koncertu zabrzmi znana, choć często tylko z nazwy, Missa Notre Dame oraz trzy pary mszalne Gloria i Credo Mikołaja z Radomia, jako przykład kontynuacji najlepszych wzorców zachodniej myśli muzycznej XIV i XV wieku.

Czytaj więcej...

Msza i chorał protestancki
Część druga cyklu
Koncert poświęcony muzyce sakralnej dla obrządku ewangelickiego. Centralnym punktem koncertu będzie wykonanie Missa a 8 Michaela Praetoriusa, dzieło równie piękne co mało znane i rzadko goszczące w programach koncertowych. Msza będzie idealnym przykładem polichóralności oraz swego rodzaju powściągliwości wyrazowej w utworach protestanckich. W programie znajdą się również organowe i wokalne opracowania chorałów protestanckich z XVI i XVII wieku, które stanowią bardzo istotną część liturgii protestanckiej.

Czytaj więcej...

Missa pro Mundi

Drodzy Słuchacze,
Mamy przyjemność zaprosić Państwa na nowy koncept audiowizualny ,,Missa pro Mundi” realizowany przez Wrocławskich Kameralistów. Założeniem projektu jest prezentacja Mszy jako gatunku muzycznego na przestrzeni wieków. Od chorału gregoriańskiego po współczesność w obrządku katolickim, protestanckim i prawosławnym. Przed Państwem cykl dziewięciu wydarzeń muzycznych opowiedzianych muzyką, słowem i obrazem. Rezultaty naszej pracy będą mogli Państwo zobaczyć na stronie Wrocławskich Kameralistów oraz w mediach społecznościowych.
Pierwszym z nich będzie "Pojedynek Mistrzów epoki Ars Nova". Zestawienie unikalnych na skalę europejską XV-wiecznych części mszalnych pióra Mikołaja z Radomia z G. de Machaut i jego Messe Notre Dame. Odcinek zostanie zrealizowany w pokamedulskim eremie Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach. Wykona go zespół muzyki dawnej "Ars Cantus” pod kierunkiem Tomasza Dobrzańskiego.
Projekt jest realizowany ze środków pozyskanym w ramach Programów MKiDN 2021 oraz dotacji celowej Miasta Wrocławia.

Więcej informacji już wkrótce!

Zapraszamy do pozostania z nami i śledzenia naszych mediów społecznościowych.